Dokumenty pergaminowe to świadectwa spisane o charakterze prawnym, zredagowane według określonych formuł. Tak jak w każdym archiwum, w Archiwum kapitulnym na Wawelu jest to zbiór najważniejszy; on niejako formował i instytucjonalizował archiwum kapitulne. Trzeba podkreślić, iż archiwum kapitulne to głównie archiwum odbiorcy stąd znajdujący się w nim zbiór pergaminów zawiera dokumenty wystawione przez papieży, książąt, królów, biskupów, etc i przechowywane przez prałatów i kanoników katedralnych. Niektóre dokumenty budziły powszechne zainteresowanie poprzez swą treść odnoszącą się do historii kościelnej czy państwowej w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.
Aktualnie AiBKKK przechowuje ponad 1000 pergaminów, spajających ponad 800 lat historii. Ponad połowa (ok. 600) to dokumenty średniowieczne.
Katalog kartkowy dokumentów pergaminowych opracowany w latach 20. XX w. przez Adama Chmiela i Kazimierza Kaczmarczyka dostępny jest w lektorium. Trwają prace nad nowym katalogiem.
W katalogu tym, w opisach dokumentów pergaminowych zaznaczono te, które zostały wydane w Kodeksie Dyplomatycznym Katedry Krakowskiej opracowanym Franciszka Piekosińskiego pod starymi sygnaturami.
F. Piekosiński, Kodeks dyplomatyczny katedry krakowskiej ś. Wacława, cz. 1: obejmująca rzeczy od roku 1166 do roku 1366, Kraków 1874.
F. Piekosiński, Kodeks dyplomatyczny katedry krakowskiej ś. Wacława, cz. 2: obejmująca rzeczy od roku 1367 do roku 1423, Kraków 1883.
Później edycji dokumentów podjął się także Stanisław Kuraś:
Zbiór dokumentów katedry i diecezji krakowskiej, cz. 1: 1063–1415,
ed. S. Kuraś w: „Materiały do Dziejów Kościoła w Polsce, t. 1, Lublin 1965.
Zbiór dokumentów katedry i diecezji krakowskiej, cz. 2:
1416–1450, ed. S. Kuraś, w: Materiały do Dziejów Kościoła w
Polsce, t. 4, Lublin 1973.
W naszych zbiorach posiadamy zdjęcia przechowywanych przez nas dokumentów pergaminowych.
Sygnatura zbioru: Kraków, AiBKKK, D. perg.