Zasób Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej ​

Fotografie

 Zbiór fotografii, przechowywany w archiwum, to obiekty od XIX w., głównie odbitki, prezentujące różne, historyczne już, techniki powstawania obrazu, do czasów współczesnych, po fotografię cyfrową. Tematyka dotyczy przede wszystkim katedry krakowskiej: jej restauracji, dokumentacji zabytków oraz odbywających się w niej ważniejszych uroczystości religijnych i państwowych, np. reportaż fotograficzny Arturo Mari dotyczący wizyt papieskich Jana Pawła II. Prócz tego w zbiorze znaleźć można reportaże z czynności biskupich w diecezji, jak wizytacje, czy ważnych wydarzeń z udziałem duchownych z katedry np. dokumentacja fotograficzna z odkrycia zbiorowych grobów katyńskich.

 

W zbiorach skatalogowano już ponad 22 000 fotografii. W archiwum znajdują m.in. się prace znanych, krakowskich artystów – fotografików, jak Walery Rzewuski, Stanisław Bizański, zakład Ignacego Kriegera, Józef Sebald, rodzina Szubertów, zakład Kuczyński i Gürtler, Tadeusz Jabłoński, a także późniejszych, jak Antoni Pawlikowski, Stanisław Mucha, Henryk Hermanowicz, czy Stanisław Kolowca. Ze spuścizn biskupów, kanoników katedralnych pochodzą zdjęcia, często obcych artystów, np. papieskich fotografów Felici, dokumentujących wydarzenia na Watykanie. Zbiór odbitek dzieł sztuki autorstwa włoskich fotografów, jak Alinari, Anderson, Brogi, Manelli wniosła spuścizna Tadeusza Kruszyńskiego, wykładowcy Gabinetu Archeologicznego UJ. Archiwum przechowuje niewielki zbiór diapozytywów, negatywów na szkle i na folii oraz przeźroczy szklanych, m.in. z krakowskiej pracowni Józefa Cieślińskiego.

 

O konkretne zdjęcia należy pytać w Lektorium.

 

Sygnatura zbioru: Kraków, AiBKKK, Fot. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kraków. Widok Katedry na Wawelu w czasie wielkiej restauracji z rysunkiem projektowanych, nowych hełmów wież, przed 1895 r.,

fot. Firma Fotograficzna Ignacego Kriegera w Krakowie

 

Kraków, AiBKKK,  Fot. VI-6681

Bracia Łopieńscy, Kielich złoty Adama Stefana Sapiehy, 1917 r., fot. Pracownia Braci Łopieńskich w Warszawie

 

Kraków, AiBKKK, Fot. IV-3219

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
AKKK, Fot. IV-7597

Kardynał Karol Wojtyła w trakcie modlitwy konsekracji krzyżma w Wielki Czwartek w Katedrze Wawelskiej, lata 70.

 

Kraków, AiBKKK, Fot. IV-7597